Otevírací doba
8.00 - 17.00
Jak na česnek?

Novákovinky

Jak na česnek?

Jak na česnek?

Příprava půdy: 

Na pozemku na kterém jste se rozhodli pěstovat česnek by neměla být v předešlých letech pěstovaná žádná rostlina z čeledi podobnému česneku. Proto pokud jste na vámi vybraném místě předtím pěstovali česnek, cibuli či pór, tak se možná budete poptýkat s mnohými problémy kterým je lepší se vyhnout. 

Hnojení před výsadou: 

Zelené hnojení:

Jako hnojivo je určitě velmi důležité použít zelené hnojení. V případě česneku je ovšem nevhodné zelené hnojení které obsahuje hrachoviny. Naopak velmi dobrá je pak Svazenka. Zelené hnojení je dobré posekat a zaorat minimálně 2 měsíce před výsadbou. 

Organické hnojiva: 

Co se týká organických hnojiv jako například hnoje, tak s ním jen velice opatrně. Česnek nemá rád přímý styk organickým silným hnojivem. 

Technické hnojiva: 

Jako nejlepší možnost přihnojení se nám tedy nabízí technické hnojivo s vysokým obsahem síry. Ovšem dá se i použít klasické hnojivo jako například Cererit. Pozor česnek opravdu nemá rád vysoký obsah chloru v půdě, proto hnojivo jako je NPK není úplně vhodné jelikož draslík v hnojivu je zastoupen prvkem Chlorid Draselný, který chlór do půdy přidává. 

Výběr správné odrůdy

Rozhodně je třeba kupovat jen od ověřených šlechtitelů či pěstitelů. Předejdete tak mnohým problémům s chorobami a škůdci. 

Podle ranosti: 

Obvykle u nás můžete zakoupit odrůdy ranné, poloranné a pozdní. V tomto případě je to velmi jednoduché. 

Ranné odrůdy se sklízí přibližně začátkem července.

Položené odrůdy pak spíše okolo půlky července. 

A nakonec pozdní odrůdy které se sklízí na konci července až na začátku srpna. 

Co je paličák nebo nepaličák.

No paličáky vytvářejí květní stvoly takzvané květenství. Tyto paličky je třeba ručně odstraňovat. Největším rozdílem je také že prakticky všechny odrůdy paličáků jsou ozimé (sadí se na podzim a sklízí se v létě následujícího roku)

Nepaličáky květní stvoly nevytvářejí, tím pádem vám odpadá ta pracná část odstraňování těchto květenství. Obecně se říká že nepaličsky mají větší úrodu a dní se déle skladovat. Mezi nepaličáky patří mnoho jak ozimých tak i jarních odrůd. Je tak z čeho vybírat. 


Těsně pře sadbou: 

Příprava sadby: 

Před sadbou je třeba cibulky rozdělit na stroužky. Pokud se vám při této práci podaří odstranit krycí šupinky stroužků nemusíte se bát. Není to v žádném případě na škodu. Ovšem rozhodně to není třeba dělat záměrně. 

Moření: 

Na moření česneku před sadbou doporučujeme Sulku které váš česnek velmi dobře ochrání před mnohými chorobami a škůdci. 

V případě použití so vytvořte roztok obsahující 40ml Sulky na 1l vody a již rozdělené stroužky vložte do roztoku na dobu cca 6-12 hodin. Po vytažení z roztoku nechte lehce proschnut a ihned saďte na vámi připravený pozemek. 

Spon výsadby: 

Česneky obvykle vysazujeme cca 8-15 cm od sebe v řádcích, které jsou od sebe umístěné 25-50cm. Vše ovšem záleží na vybrané odrůdě. Česnek pak vysazujeme cca 6-10cm hluboko. Obecně platí že čím hlouběji tím lépe. Česnek pak lépe odolává vegetačním vlivům v průběhu roku. 


V průběhu růstu: 

Odplevelování a kypření: 

Pro česnek je určitě důležité správné odplevelování. Obecně platí že z jara je třeba rozrušit škraloup který se po zimě obvykle objeví a poté pravidelně odplevelovat. 

Použití chemických herbicidů je možné ovšem je třeba počítat s tím že to může vést k nižší úrodě. 

Přihnojení: 

U česneku se sem tam objevují zažloutlé konce listů. To obvykle značí nedostatek dusíku. V tomto případě doporučujeme přihnojit ledkem vápenatým (50g/m2). Ovšem to může i znamenat že vlivem výkyvu počasí rostlina dusík v půdě neumí spotřebovat. V tomto případě doporučujeme přihnojení pomocí postřiku na list. Pro tento způsob hnojení doporučujeme použít klasický Kristalon. 

Sklizeň: 

Obecně platí že sklizeň závisí na vybrané odrůdě a průběhu počasí v roce pěstování.

Paličáky se sklízejí když mají ještě 5 dužnatých listů. Tyto listy mohou být již zažloutlé ovšem né suché. 

Sklizeň nepaličáků velice záleží na vybrané odrůdě. Nejčastěji se ale však sleduje nať česneku. Pokud minimálně polovina leží směrem k zemi je ten pravý čas k sklizni. 

Sušení: 

Ideální je sušení česneku i s natí, kdy se celé rostliny zavěsí na zastíněném dobře větraném místě, např. v kůlně nebo na půdě. Česnek lze sušit i bez natě v tenké vrstvě v bednách nebo na dřevěné či hliněné podlaze.


No a pokud jste vše dodrželi tak je je zde psáno, můžete se těšit na opravdu skvělou úrodu česneku. ????

Abyste nic nepropásli

Slevy, akce, novinky, o všem se dozvíte jako první!

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů   |   marketing by MONOLO.eu