To, že už máme vše sklizeno, ještě neznamená, že nám práce na zahradě končí. Právě teď na podzim je třeba se naší zahrádce ještě trochu věnovat, aby nám na příští rok vydala zase velkou úrodu.
Poradíme vám, jaké podzimní hnojivo použít.
Organické hnojiva:
Pod tímto názvem si můžeme představit tradiční hnojiva, které naše babičky používaly už od nepaměti. Máme na mysli klasický hnůj - a to klidně kravský, slepičí nebo koňský. No jo, ale kde jsou ty doby, kdy u každého domu byly hospodářské zvířata nebo alespoň slepice. Právě proto se dá toto hnojivo koupit i v granulovaném stavu. Samozřejmě se nemusíte bát, že vám záhon po takovém hnojení bude zapáchat. U takto upraveného hnoje to opravdu nehrozí.
Anorganické hnojiva:
Jelikož organické hnojiva nám do půdy nedokážou dostat všechny potřebné prvky, musíme použít i hnojiva anorganické. Na podzim je nejlepší přidat hnojiva s vysokým obsahem draslíku a fosforu. Díky těmto prvkům si rostliny na jaře vytvoří zdravý kořenový systém, pevné letorosty a budou odolnější vůči chorobám i mrazu.
Zelené hnojivo:
Pokud jste již v srpnu a září měli záhon prázdný, tak je velmi dobré využít takzvané zelené hnojivo. Na půdu se v tomto období vysejí semena směsi zelené hnojení a jakmile vyklíčí a udělají dostatečnou zelenou hmotu, tak se zapraví do půdy. Působí pozitivně na půdní organismy a zvyšují celkovou kvalitu záhonu.
Vápenná hnojiva:
Tu a tam je třeba do záhonu dodat i pořádnou dávku vápníku. Nejlepší formou takového hnojení je zapravení do půdy dolomitického vápence nebo anorganické hnojivo s přídavkem vápníku.